Quantcast
Channel: ATV » Banja Luka
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4328

Banjalučka godina: Sanacija i oporavak, mnogi projekti na čekanju

$
0
0

Za Banjaluku je, kao i za mnoge druge gradove i opštine u Srpskoj, 2015. bila godina oporavka od poplava. Sanacija klizišta i pokušaji da se u funkciju dovede uništena infrastruktura obilježili su čitavu godinu, a kako stoje stvari – obilježiće i sljedeću. Oko 30 klizišta je sanirano, a ostalo je još da se uradi – pet puta toliko.

Zbog “tankog” budžeta i krize koja je uhvatila “korijenje”, veliki je broj projekata koji su započeti, ali će se na njihov završetak čekati u narednoj ili narednim godinama. Priličan je broj i onih projekata čije je završavanje trebalo da se desi još 2013. ili 2014. godine i koji će opet ući u plan za narednu godinu, piše Press.

Rekreativci vs. grad

Takav slučaj je sa putem kroz Priječane, gdje je urađeno nekoliko stotina metara, a ostalo ostavljeno za neka bolja vremena. Jedna od najpozitivnijih stvari koja je urađena u 2015. godini svakako je novi izgled Kastela, odnosno dijela koji je prošao kroz proces revitalizacije. Jedan od simbola grada konačno je, bar dijelom, spasen od daljeg propadanja, a za naredni period ostaje da se nađe još donatora da bi bio sačuvan i ostatak tvrđave.

Grad je takođe dobio i novu rekreativnu pješačku stazu od Priječana do Slatine, koju su označili pripadnici Gorske službe spasavanja, a jednu postojeću rekreativnu zonu spasli su sami građani tako što nisu dozvolili da bude uklonjena rampa prema Banj brdu i novootvorenom restoranu.

Banjalučani su digli glas protiv otvaranja puta prema Banj brdu za vozila i nizom protestnih šetnji i akcija tokom cijele godine, kako mnogi smatraju, spriječili da budu ostvarene najave da ova šetačka zona bude i zona automobila. Još nije poznato da li će biti poništena aktuelna odluka o zabrani prolaska automobila prema Banj brdu. Pored ovog, jedna od boljih vijesti iz oblasti turizma i lokalne ponude je i otvaranje etno-sela Ljubačevo, koje je lokacijom, sadržajima i izgledom svakako “poguralo” turističku ponudu grada.

A kada su u pitanju zaštita i organizovanje institucija i građana prilikom budućih elementarnih nepogoda, ove godine formirane su jedinice opšte namjene Civilne zaštite, koje su prošle godine, kada je najviše trebalo – postojale samo na papiru.

Slično je i sa sistemom upozoravanja na opasnost od poplava, koji je prošle godine funkcionisao tako “dobro” da su brojni Banjalučani u pola noći iz kreveta uskakali direktno u Vrbas. Da su se neke lekcije ipak naučile govori i podatak da je ove godine grad dobio nove mjerne stanice, a unaprijeđen je i sistem obavještavanja građana.

Ćuprije na Vrbasu

Što se tiče projekata čiji je završetak dočekao novu 2016. godinu, neki od najvećih su nova autobuska stanica koja se gradi na Malti, most na Vrbanji kod “Incela” i pješački most između Zalužana i Priječana. Što se tiče samog autobuskog stajališta, koje će na Maltu biti izmješteno sa lokacije kod “Medicinske elektronike”, malo kome je bilo jasno kako je taj projekat, pored brojnih gorućih problema u gradu, odjednom postao prioritetan i počeo da se realizuje “po hitnom postupku”, ali istina je da se radi o projektu o kojem se pričalo godinama. Na Vrbanji kod “Incela” već se grade stubovi, a podsjetimo, kao i u prethodnom slučaju, radi se o mostu koji nije bio prioritet ni samim mještanima Česme, koji su čak prijetili protestima ukoliko se bude radio taj most, a ne most preko Vrbasa kod “Vitaminke”.

Ove godine konačno su i u Zelenom viru dobili stacionirane radare. Mještani ovog naselja više puta su protestovali i blokirali saobraćaj, tražeći da bude riješeno pitanje bezbjednosti u saobraćaju na ovoj dionici. I ove godine Banjaluka je zamalo dobila grb grada, ali sve je treći put ostalo na “zamalo”, pa najveći grad Srpske ipak neće u novu godinu ući sa novim grbom. Zalaganjem ljubitelja životinja grad je konačno dobio i park za pse, gdje vlasnici mogu da izvedu ljubimce u šetnju.

Naselje Borik dobilo je novi izgled u 2015. godini pošto su na tri stambene zgrade urađeni murali, zbog kojih je bilo mnogo priče, kritika i pohvala, a kako stoje stvari, praksa oslikavanja pohabanih fasada iz socijalističko-federativnog perioda biće nastavljena i u narednim godinama.

Takođe, jedno od manje poznatih banjalučkih stratišta, na izletištu Šibovi kod planinarskog doma, ove godine je prvi put nakon 70 godina osveštano i dostojno obilježeno, a radi se o mjestu na kojem su komunističke vlasti maljevima i noževima poubijale oko 1.000 pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini.

Zbog engleske bombe evakuisano pola grada

Jedna od akcija koja je svakako obilježila proteklu godinu je vađenje avionske bombe ispod Gradskog mosta, zbog čega je evakuisan dobar dio grada, a u još većem pojasu – zabranjen je bio saobraćaj i boravak na otvorenom. Avionska bomba teška pola tone pod most je dospjela na isti dan kada je i izvađena – 27. septembra 1944. godine, a radi se o jednoj od bombi kojima su engleski avioni zasipali ustaško-njemačko utvrđenje na Kastelu. Čitava akcija je, zahvaljujući deminerskoj ekipi Civilne zaštite, prošla bez ikakvih problema.

bomba vrbas

The post Banjalučka godina: Sanacija i oporavak, mnogi projekti na čekanju appeared first on ATV.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4328

Trending Articles