Odjeljenje za komunalne poslove grada Banjaluke uputiće sutra Skupštini grada prijedlog novog cjenovnika usluga „Eko toplane“, kojim se uvodi tzv. fiksni dio za potrošače koji imaju ugrađene kalorimetre.
Novi cjenovnik predviđa uvođenje fiksnog dijela u iznosu od 32 feninga po kvadratnom metru, što, u praksi, znači da će svi oni koji imaju kalarimetre, odnosno oko 15 odsto korisnika usluga „Toplane“, za prosječan stan od 50 kvadrata mjesečno plaćati 16 konvertibilnih maraka. Za preostale potrošače, odnosno one koji plaćaju po kvadratnom metru, cijene ostaju iste.
U Gradskoj upravi uvjeravaju da svi gradovi u zemljama okruženju, uključujući i one u samoj BiH, već imaju uveden tzv. fiksni dio, ističući da bi, bez ovog dijela, održivost sistema daljinskog grijanja bila dovedena u pitanje.
Zamjenik gradonačelnik Banjaluke Srđan Amidžić ističe da će i sa uvođenjem fiksnog dijela, korisnici sa kalorimetrima i dalje će biti u povoljnijoj poziciji u odnosu na potrošače koji plaćaju gradsko grijanje po kvadratnom metru.
„Pri tome, treba znati da su potrošači sa ugrađenim kalorimetrima, po trenutnim cijenama, plaćali grijanje 0,45 KM po kvadratnom metru, a što je ekonomski neodrživo“, navodi Amidžić.
Prema njegovim riječima, do predložene cijene došlo se nakon detaljne analize, a koja je uključivala i samu ekonomsku moć naših potrošača. Iz tog razloga je, navodi Amidižić, predložena tarifa i dalje povoljnija u odnosu na okruženje.
„Primjera radi, potrošači u Sarajevu plaćaju fiksni dio u iznosu od 0,56 KM, s tim da kod njih, za razliku od Banjaluke, ovu naknadu plaćaju i potrošači koji su se odjavili sa grijanja. Doduše, u nekim gradovima, poput Beograda, fiksni dio se plaća po kilovatu isporučene energije, ali kad podatak preračunamo u onaj po kvadratnom metru, iz toga proizilazi da kod njih fiksni dio iznosi 0,77 KM, odnosno čak 140 odsto više nego što će to biti u Banjaluci. Analiza je pokazala da ćemo najpribližniji po cijenama biti Kragujevcu, s tim da je kod njih cijena fiksnog dijela i dalje viša od nas, i to 0,44 KM po kvadratu,” kaže Amidžić.
Odgovarajući na optužbe opozicije, koja je proteklih dana namjeru gradskih vlasti da uvedu fiksni dio nazvala novom pljačkom Banjalučana, Amidžić ističe da je aktulna gradska administracija odlučna da konačno riješi decenijski problem sistema daljinskog grijanja, zbog čega se, u krajnjoj liniji, i uvodi ova tarifa.
„Naša namjera nije da budemo popularni, nego da rješavamo probleme. Svi, pa i opozicija, moraju biti svjesni da je sadašnji sistem bio neodrživ, što je uostalom i dovelo do ogromnih dugovanja „Toplane“ i opasnosti da grad ostane bez riješenog grijanja. Iz tog razloga, i ušli smo projekat nove toplane, a koji je sa sobom, da bi bio finansijski održiv, doveo i do uvođenja fiksnog dijela za dio korisnika, koji je neophodan kako bi sistem bio održiv u praksi“, tvrdi Amidžić.
Predložena odluka naći će se u srijedu, 31.januara na sjednici Skupštine grada Banja Luka.
(ATV)
The post Banja Luka: Za kalorimetar nova naknada od 32 feninga po kvadratu appeared first on ATV.