Ne mogu da izdržim da ne pogledam u telefon kada čujem zvuk poruke, pa čak i kada u tom momentu vozim auto. Ovo je najčešće opravdanje mladih koji u rukama istovremeno drže i volan i mobilni telefon.
Iako je većina vozača svjesna da takvim ponašanjem dovodi u opasnost svoj i život drugih učesnika u saobraćaju, ne mogu, kažu da se kontrolišu. U Banjaluci u prosjeku svaki treći vozač na semaforu razgovara telefonom ili tipka poruke, piše EuroBlic. Tome su svakako doprinijele društvene mreže i činjenica da smo dostupni na internetu 24 časa.
– Najčešće se dopisujem sa drugaricama, imam nekoliko grupa na Viberu, pa mi uvijek stižu poruke a nekada uslikam sebe ili nešto zanimljivo što primijetim u vožnji. Prelistavam i obavještenja sa Fejsbuka i Instagrama na semaforu – ispričala je jedna dvadesetogodišnja djevojka.
I zaposleni ljudi kažu da u toku vožnje često odgovaraju na mejlove i obavljaju poslovne razgovore, jer nemaju vremena za odlaganje.
Kako je potvrđeno u Centru javne bezbjednosti Banjaluka, na području grada od početka godine evidentiran je 231 ovakav prekršaj, dok je u toku cijele prošle godine kažnjeno 558 nesavjesnih vozača.
Situacija je međutim daleko gora nego što pokazuju brojke, ističe direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović, dodajući da je korišćenje mobilnih u vožnji mnogo raširenija pojava.
– Taj prekršaj je teško dokumentovati, zato ovo i nije neki značajan broj koji oslikava stvarno stanje. Vozači ne ispuštaju telefon, i to ne više samo zbog razgovora nego i kucaju poruke u raskrsnici. To je veliki problem u vožnji i istraživanja pokazuju da su mobilni uzrok čak dvadeset odsto saobraćajnih nezgoda u okruženju- pojašnjava Radović. Ističe da se sa ovim problemom i brigom kako mu stati u kraj suočava cijeli svijet, ne samo mi. Od tehnoloških rješenja koja blokiraju signal po ulasku u auto, još smo daleko, kaže Radović, tako nam ostaju jedino kampanje kojima se pokušava uticati na svijest vozača.
Savjetuje se i svjesno isključivanje telefona za vreme vožnje vozačima koji ne mogu da se kontrolišu, ali se toga rijetko ko pridržava.
Psiholog Dijana Đurić upozorava da smo svi zapravo postali zavisnici o mobilnim telefonima, odnosno takvim vidom komunikacije, što je već psihološki problem.
– Često smo u grupama na Viberu kad poruke ponekad pristižu svakih deset sekundi, ali koliko od tih poruka su zaista bitne. Naravno da se telefonom dogovaraju brojni poslovi međutim tu se opet javlja pitanje pravilne raspodjele prioriteta i vremena. Pokušavajući rješavati problem i održavati komunikaciju u toku vožnje stvaramo sebi dodatan stres i umanjujemo funkcionalnost jer nismo dovoljno fokusirani ni na jedno – naglašava ona.
Podsjeća još da i korištenje mobilnog telefona treba podlijegati normama elementarne pristojnosti, uvažavajući mjesto i vrijeme korištenja.
– A što se tiče korištenja u vožnji, ukoliko se sami ne možemo osvijestiti trebamo imati na umu da su pravila i kazne ponekad uspostavljene da bi nas zaštitile od nas samih- zaključuje Đurićeva. Kazne za ovaj prekršaj inače kreću se od 100 do 300 maraka.
Zavisnici i biciklisti
Nisu samo vozači automobila zavisnici o telefonima, primjetno je da ni mnogi pješaci ne gledaju kuda idu, jer “ne skidaju” oči sa mobilnog ni kada prelaze ulicu. Nisu rijetki ni slučajevi da biciklisti tipkaju po tastaturi dok voze, što je, smatraju mnogi, velika opasnost po prolaznike.
(EuroBlic)
The post “Fejsbuče” i voze: Banjalučani tokom vožnje ne ispuštaju telefon iz ruku appeared first on ATV.