Banjaluka je jedini grad u Republici Srpskoj koji ima kamere za registrovanje prekoračenja brzine, ali od tri, radi samo jedna. Na 100.000 vozila, to je poražavajuće, smatraju stručnjaci.
“Prošle godine na samo tri lokacije gdje su postavljeni stacionarni radari evidentirano je preko 26.000 vozača koji su vozili iznad zakonom propisane i dozvoljene brzine kretanja. Ako tu dodamo još prekršioce koji su evidentirani mobilnim radarom iz vozila ili patrola, to znači da je u gradu prošle godine prekoračilo brzinu 30.000 vozila”, naglasio je Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Banjaluka.
A prekoračenje brzine drugi je uzrok svih saobraćajnih nesreća. U prvih šest mjeseci ove godine na teritoriji Banjaluke, život je izgubilo 17 osoba. Međutim, novih kamera u ovoj godini po svemu sudeći neće biti.
“Ima najava da će stacionarnih radara i par kamera biti nabavljeno preko MUP-a, a to su dosta skupi uređaji, mi za to nemamo planiranih sredstava u budžetu, ali preko ministarstva i zajedno sa ministarstvom ćemo pokušati taj problem rješavati u gradu”, rekao je Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke.
A da problema ima, najbolje znaju mještani prigradskih naselja. Jedna od mikrolokacija na teritoriji Banjaluke gdje je neophodan stacionarni radar je u mjesnoj zajednici Zeleni Vir.
Za tri mjeseca prošle godine, na toj lokaciji prekršajni nalog “zaradilo” je 387 vozača, zahvaljujući mjeraču brzine koji je u Viru postavljen nakon što su mještani protestovali zbog čestih saobraćajki. I kamera bi im dobro došla. Jedan od načina kako nabaviti tu skupu opremu, nude i u Agenciji za bezbjednost saobraćaja.
“Dobar bi bio model, kao što je urađeno u Srbiji, gdje 30 odsto od kazni za prekršaje ide jedinicama lokalne samouprave na kojoj je prekršaj načinjen, tako da onda iz tih sredstava imaju mogućnost da, bilo u kreditnim aranžmanima ili na neki drugi način, vrše nabavku stacionarnih radara i dobijaju određena sredstva za unapređenje za bezbjednost saobraćaja a i otplaćuju tu investiciju”, predložio je Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS.
A ova investicija bi se i te kako isplatila, dodaju stručnjaci. Prema nezvaničnim informacijama, od samo jedne kamere u Banjaluci, grad je prošle godine inkasirao 420.000 maraka. Za razliku od RS, u Federaciji BiH nalaze se 53 stacionarna radara, u Brčko distriktu četiri, dok samo Unsko-Sanski kanton ima 21.
The post Banjaluka: Samo jedna kamera za mjerenje brzine vozila appeared first on ATV.