I nakon 75 godina, sjećanje na porodicu koju je tragično izgubio, i dalje živi, a posebno na današnji dan, priča Mile Panić. Imao je tad devet godina i uspio je pobjeći i spasiti glavu, ali osjeća se dužnim da, stradalim komšijama i porodici iz Drakulića i Motika, svake godine oda počast.
“Imam dvije sestre i njihova djeca, koja su zaklana u Motikama ’41. godine i njihova djeca i sve. Otac mi je ubijen u rudniku Rakovcu krampom. Na najsuroviji način na koji se moglo. I ja svake godine ovdje dolazim, vadio sam kosti, lobanje, svaka u rudniku u Rakovcu, imale su oznake krampom”, prisjeća se Mile Panić.
Onih koji su stravičnom zločinu svjedočili, sve je manje. Zaboraviti se ipak ne smije, kaže predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Mladen Ivanić. Sjećanje je, poručuje Ivanić, jedan od stubova srpskog naroda i garant postojanja Republike Srpske.
“Stradanja Srba u tom periodu, posebno NDH, jeste nešto čega se treba sjećati. Ovoliki broj ljudi koji su ovdje ubijeni na najbrutalniji samo nas upućuje na to da prvo ne treba da zaboravimo. Ovakve stvari narod ne smije zaboraviti, zarad sebe, zarad svoje budućnosti”, opominje Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Vijence su na spomen kosturnicu položili i predstavnici Vlade Srpske i gradske vlasti, Narodne skupštine RS, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, kao i potomci žrtava. Tužno je, kaže ministar Milenko Savanović, što za zločine još uvijek niko nije odgovarao.
“Svi ti zločini, na ovim prostorima, na prostoru Jasenovca, Šušnjara, Grabovice, Hercegovine, Slavonije govore o svijesti i pokvarenosti našeg okruženja i da mi moramo na neki način kao narod svoju svijest podignuti”, kazao je Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi RS.
Sedmog februara 1942. godine, ustaše su u banjalučkim naseljima Drakulić, Motike i Šargovac pobile više od dvije hiljade ljudi, među kojima je bilo 551 dijete.
The post Pomen u Drakuliću: 75 godina od stravičnog ustaškog masakra appeared first on ATV.