Naknade odbornika u Skupštini grada Banjaluka u narednom periodu trebalo bi da budu 620 do 630 KM umjesto dosadašnjih 790 KM.
Predviđeno je to odlukom o odborničkom dodatku odbornicima Skupštine grada Banjaluka i naknadama članovima radnih tijela Skupštine grada, koja je razmatrana na današnjoj sjednici gradskog parlamenta.
Zamjenik gradonačelnika Srđan Amidžić rekao je da smanjenje odborničkih naknada predstavlja stav republičkih vlasti i Narodne skupštine Republike Srpske da naknada za odbornike treba da predstavlja 50 odsto prosječne plate radnika i funkcionera u toj lokalnoj zajednici.
“To nije ništa drugo nego usklađivanje sa normativima koji važe na republičkom nivou. SNSD će se kao partija u ovoj skupštini prilagoditi onome što predstavlja našu obavezu”, rekao je Amidžić novinarima u pauzi sjednice.
On je istakao da još od perioda ekonomske krize postoji umanjenje plata u Gradskoj upravi Banjaluka i da će tako ostati i u nerednom periodu, dodavši da će svaka od gradskih agencija morati pažljivije da troši sredstva grada i građana Banjaluke.
Kada je riječ o konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta za prvih šest mjeseci ove godine, koji je Skupština grada Banjaluka razmatrala, Amidžić je rekao da je u pomenutom periodu bilo manje prihoda od nepokretnosti, ali da bi već u prvoj polovini godine bude taj problem riješen uvođenjem diferencirane stope naplate tog poreza po zonama grada.
Potpredsjednik Skupštine grada Banjaluka Milan Milaković rekao je da se skupštinske odluke o naknadama odbornika moraju prilagoditi Zakonu o lokalnoj samoupravi Republike Srpske.
Kada je riječ o inicijativi odbornika PDP-a Draška Stanivukovića da se dio odborničkih naknada ovog mjeseca izdvoji za obezbjeđivanje novogodišnjeg ili božićnjeg ručka za socijalno ugrožene porodice u Banjaluci, Milaković je rekao da se lično odaziva na sve humanitarne akcije.
Osim humanitarne akcije u kojoj bi se za najmanje 31 porodicu omogućilo da obogate svoje praznične trpeze, Stanivuković je Skupštini grada predložio da odborničke naknade budu u visini najniže plate radnika 370, odnosno 395 KM, koliko bi najniža plata u Srpskoj trebalo da iznosi u narednom periodu.
Odbornici su razmatrali i odluke o taksi prevozu na području Banjaluke, o organizovanju i usklađivanju poslova Gradske razvojne agencije i Turističke organizacije grada Banjaluka, te nekoliko odluka o izmjenama dijelova regulacionog plana grada.
O svim tačkama dnevnog reda odbornici će se izjasniti nakon što sve budu razmotrene, kako je to i predviđeno novim poslovnikom o radu Skupštine grada Banjaluka.
The post Naknade banjalučkim odbornicima 620 umjesto 790 KM appeared first on ATV.