Manje para u budžetu, gradske vlasti pravdaju time što su u 2017. godini plairali manji suficit nego ove godine, i smanjenje kratkoročnih zaduženja. Najviše bi trebalo da se slije od poreza, i tako bi trebalo da se sakupi 120,6 miliona maraka.
“Imaćemo mnogo stvari koje ćemo pokušati da rješimo i mimo budžeta dogovorom sa drugim subjektima, sponzorstvima, investicijama od strane Vlade RS, međunarodnim fondovima. logika po kojoj se sve mora rješiti iz budžeta nas neće nigdje dovesti”, naglasio je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.
U toku septembra i oktobra, u kancelariju Odjeljenja za finansije pristigli su zahtjevi budžetskih korisnika koji su dostigli 136 miliona maraka, ali svedeni su već u nacrtu. Rashodi grada Banjaluka planirani su u iznosu od 88.858.250 mraka. Najveći dio otićiće na lična primanja i to 36.555.600 maraka.
Planirani budžet je potrošački i restriktivan, poručuje banjalučka opozicija. Subvencionisanje zapošljavanja i samozapošljavanja sa 800.000 maraka je nedovoljno. Smatraju da bi idealno bilo izdvajanje od tri i po miliona maraka za podršku zapošljavanju.
“Takođe što mi je zapalo za oko jesu zarade koje treba da ostvare Banski dvor, dvorana Borik. Recimo Banski dvor treba da zaradi samo 114.000 maraka, dvorana Borik 200.000. Mi već jednom treba da prekinemo sa tom praksom tzv. javnog interesa, gdje treba svi ostali koji koriste tu dvoranu da plaćaju tu dvoranu, da unose sredstva u nju”, kazao je Vladimir Mirošljević, Klub odbornika NDP u Skupštini Banjaluke.
Osim kritika na nacrt budžeta, opozicija je spremila konkretne prijedloge koje će ponuditi gradonačelniku. O budžetu građani će moći da progovore i na javnim raspravama, koje će trajati do 12. decembra.
The post Banjaluka: Manje para u budžetu za 2017. godinu appeared first on ATV.