Mali spomenik na groblju Sv. Pantelije u Banjaluci ima nemjerljivu vrijednost. On je, kažu potomci srpskih dobrovoljaca sa Solunskog fronta, simbol slobodne Banjaluke. Na današnji dan, 1918. godine, kada su srpski vojnici pobjedonosno ušli u Banjaluku, i riješili je okupatora, građani su masovno izašli da ih pozdrave.
Godinama je ta velika pobjeda bila samo crtica u knjigama iz istorije. Polako je današnjem danu počeo da se vraća značaj koji zaslužuje. Ipak, kažu potomci dobrovoljaca, mnoga imena naših heroja još su nepoznata.
“Da bismo osvijetlili događaj, da bismo onih 35 onih monumentalnih spomenika koje imamo u RS, koji se odnose na Prvi svjetski rat i za vrijeme slave održavali na najvišem mogućem nivou. Nažalost, dijelimo sudbinu društva, i finansijska situacija je takva kakva jeste. Za nadati je se da ćemo narednih godina naići na više razumijevanja”, rekao je Vladimir Ševarika, predsjednik Republičkog udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918.
Pero Princip sa suzama u očima spustio je vijenac na spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa. Kaže, slobodu koju sada imamo, dugujemo i njegovom stricu, Gavrilu Principu. Zahvaljujući njemu i idealima zbog kojih se žrtvovao, kaže, njegovi saborci iz srpske vojske, tog 21. novembra 1918. osvojili su Banjaluku. I oslobodili Srbe vijekovnih lanaca.
“Velika mi je čast, a i obaveza, kao potomak Gavrila Principa, strica mi, da položim vijenac svim žrtvama, poginulim, umrlim i stradalim u otadžbinskim ratovima”, kazao je Pero Princip, potomak Gavrila Principa.
Srpski narod ne poklanja dovoljno pažnje svojim herojima, kaže Nebojša Kuštrinović. A trebalo bi, jer su nam darovali slobodu.
“Ponosno kažemo da više istoriju nećemo ponavljati, jer, dovoljno je naših predaka dalo svoj život za našu slobodu. Danas imamo Republiku Srpsku, čuvamo je dostojanstveno i ne dozvoljavamo da zaboravimo istinu”, istakao je Nebojša Kuštrinović, Banjalučko udruženje potomaka oslobodilačkih ratova 1912-1918.
Polaganje vijenaca samo je uvertira za obilježavanje godišnjice oslobođenja Banjaluke u Prvom svjetskom ratu. Sutra će biti služen parastos svim žrtvama, a biće održan i svečani program u Akademiji nauka i umjetnosti. Na stogodišnjicu oslobođenja, vojvoda Stepa Stepanović i svi doborovoljci sa ovih prostora, dobiće svoj spomenik, najvjerovatnije kod Muzeja savremene umjetnosti.
The post Godišnjica oslobođenja Banjaluke u Prvom svjetskom ratu appeared first on ATV.